وبلاگ

برایان تریسی کیست؟ زندگینامه برایان تریسی


برایان تریسی

برایان تریسی در حال حاضر به طور گسترده به سراسر دنیا برای سخنرانی سفر می‌کند. از اروپا و جزایر اقیانوس آرام گرفته تا جنوب شرقی آسیا، آمریکا و همین یاران خودمان (آقای تریسی چندین بار به ایران سفر کرده است).
او در بیش از ۸۰ کشور و شش قاره جهان کارکرده است. او به چهار زبان مختلف مسلط است و یک پیام ساده دارد: «من اعتقاد دارم از طریق یادگیری و استفاده از توانایی‌هایتان، از پس هر مسئله‌ای در زندگی برمی‌آیید، بر هر مانعی غلبه می‌کنید و به هر هدفی دست پیدا می‌کنید».

کودکی‌های برایان تریسی

برایان تریسی در سال ۱۹۴۴ ونکوور کانادا و در خانواده‌ای به دنیا آمد که حتی بر سر پرداخت قبض‌های آب و برقشان هم مانده بودند!
پدرش شغل مشخصی نداشت و او و سه برادرش با لباس‌هایی که از خیریه تهیه شده بود، به مدرسه می‌رفتند.
والدینش البته شریف بودند و به اصول اخلاقی پایبند اما به شدت در فقر به سر می‌بردند.
از زمانی که برایان تریسی به یاد می‌آورد، همیشه برایش سؤال بود که چرا خانواده‌های دیگر از کیفیت زندگی بالاتری برخوردارند و آن‌ها در باتلاقی از مشکلات دست و پا می‌زنند.
به دلایل مختلف ناچار شد زود از مدرسه کناره‌گیری کند.
برایان تریسی از همان دوران جوانی اعتقاد داشت انسان به چیزی تبدیل می‌شود که به آن فکر می‌کند. او همچنین به این نکته تأکید می‌کرد که میلیونرها همان افراد عادی هستند با این تفاوت که فقط بر روی «استقلال مالی» تمرکز دارند.

کارهایی که برایان تریسی تجربه‌اش کرده است!

وی مدتی به کارگری پرداخت و مدتی به شستن ظرف‌ها در یک هتل کوچک! مدتی به شستن اتومبیل‌ها و زمانی به شستن کف سالن‌های رستوران‌ها!
او حتی تجربه کار در مزارع و کارخانه‌ها را هم دارد؛ بنابراین، او اصلاً با محیط‌های کاری بیگانه نیست. شاید همین آشنایی واقعی با کار کردن از کودکی، باعث شده مشاوره‌های کسب و کار برایان تریسی آن‌قدر کامل و کاربردی باشد.
او همچنین به صورت کارگر زراعی زمان برداشت محصول کار می‌کرد. در انبار روی کاه‌ها می‌خوابید با خانواده کشاورز غذا می‌خورد و پس از پایان برداشت محصول مجدداً بیکار شد.

سفر برایان تریسی به دور دنیا

در ۲۰ سالگی، برایان تریسی سفرهای گسترده‌اش را آغاز کرد. سفری هشت ساله که به شدت به تجربیاتش افزود.
او در این سن کم تصمیم گرفت دور دنیا را بگردد. برای همین تمام پس‌اندازهایش را برداشت و در یک کشتی مشغول به خدمت‌رسانی شد.
در طول سفرهای دریایی خود از اقیانوس اطلس تا بریتانیا به کار در کشتی مشغول بود. سپس با دوچرخه از فرانسه به اسپانیا و تنگه‌ی جبل‌الطارق رفت.
آقای تریسی بعد از مدت‌ها کار کردن بر روی کشتی، تصمیم گرفت به همراه دو تن از دوستان خود یک اتومبیل لندرور بخرد و با عبور از صحرای بزرگ آفریقا خود را به ژوهانسبورگ رساندند. برایان حدود دو سال در آنجا کار کرد. سپس به لندن بازگشت و مدتی را نیز در آلمان و انگلستان مشغول به کار شد. در برخی از سفرهایش، او خاطرات هیجان انگیزی را تجربه کرد. حتی تجربه نزدیک شدن به مرگ در صحرای بزرگ آفریقا!
در خلال این سفرها، زندگی او شروع به شکل‌گیری کرد و در کنار دکتر آلبرت شوارتزر (پزشک مشهور که ۴۰ سال از عمرش را در میان قبایل آفریقایی طبابت کرد) در آفریقای جنوبی کار کرد. برایان تریسی همچنین در رشته کاراته به درجه استادی رسید و کمربند مشکی آن را به دست آورد.
بعد از دو سال زندگی در ژوهانسبورگ (پایتخت آفریقای جنوبی) آنجا را به مقصد لندن ترک کرد و سپس از مناطق اروپا و خاورمیانه بازدید کرد؛ سرانجام از هند خارج شد و به مالزی، سنگاپور و به مدت دو سال به تایلند رفت. 

قورباغه را قورت بده

کتاب قورباغه را قورت بده یکی از مشهورترین کتاب‌های برایان تریسی است. باهم گریی کوتاه به این کتاب می‌زنیم:
عصر حاضر برای زندگی کردن دوران فوق العاده ای است. در هیچ بازه زمانی تا این حد امکانات و فرصت‌های گوناگون برای دست یابی به بیشترین اهداف وجود نداشته است.
شاید در هیچ دورانی از تاریخ بشر به این اندازه انتخاب‌های گوناگون در پیش روی انسان نبوده است. با وجود اینکه اغلب ما به این دوراه، با عینک بدبینی نگاه می‌کنیم.
 در واقع آنقدر کارهای خوب و جالب برای انجام دادن وجود دارد که شاید بشود گفت توانایی تصمیم گیری و انتخاب از میان آنها عامل تعیین کننده موفقیت شما در زندگی است.
اگر شما هم مثل بیشتر مردم این دوره و زمانه باشید حتماً با زیادی کارها و کمبود وقت مواجه هستید.
ممکن است نتوانید تمام کارهایتان را انجام بدهید. شما هیچوقت نمی‌توانید از کارها پیشی بگیرید و همیشه در مورد بعضی از کارها و شاید در مورد بیشتر کارها از برنامه عقب می افتید.
به این ترتیب تعیین مهم‌ترین کارهایی که باید شروع کرده و سریعاً به اتمام برسانید به احتمال زیاد نقش بسیار مهمی در موفقیت شما خواهد داشت.
یک انسان معمولی اگر بتواند طوری خلق عادات کند که کارهای خود را به طور واضح اولویت بندی کند و کارهای مهم را سریعاً انجام دهد حتی می‌تواند از یک نابغه که زیاد حرف می زند و نقشه‌های عالی می‌کشد اما کمتر کاری را به اتمام می‌رساند جلو بزند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید