وبلاگ

برایان تریسی کیست؟ زندگینامه برایان تریسی

برایان تریسی

برایان تریسی(Brian Tracy) یک سخنران بین المللی است که در بیش از ۸۰ کشور دنیا و شش قاره سخنرانی داشته است. شاید برایتان جالب باشد که آقای تریسی چهار مرتبه به ایران سفر داشته است. موضوع سمینارهای او در مورد فروش، رهبری، مدیریت موثر و استراتژی کسب و کار است.

برایان تریسی شرکت برایان تریسی اینترنشنال را در سال ۱۹۸۴ در شهر ونکور کانادا بنیان نهاد. او رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت می باشد. شرکت برایان تریسی اینترنشنال در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه رهبری، فروش، هدف‌گذاری، اعتماد به نفس و روان‌شناسی موفقیت فعالیت دارد.

او تاکنون ده‌ها کتاب تالیف کرده است که بیش از ۲۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

برایان تریسی به چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی تسلط دارد.

او تا کنون پیش از ۵هزار سمینار در نقاط مختلف برگزار کرده است.

 کودکی برایان تریسی

در پنجم ژانویه سال ۱۹۴۴ در ونکوور کانادا خانواده ای صاحب فرزند شد که حتی برای قبوض آب و برقشان دارای مشکل بودند.

این خانواده فقیر که البته شریف و پایبند به اصول اخلاقی بودند، پسر چهارم خود را برایان نام نهادند. پدر برایان شخص مشخصی نداشت. او و سه برادرش با لباسهایی که از خیریه رسیده بود، به مدرسه می رفتند.

از زمانی که به یاد دارد، در خانه‌ی آنها جملاتی مانند پول نداریم و ما نمی‌توانیم هزینه‌ آن را بپردازیم به فراوانی شنیده می‌شده است و همواره یک سوالی در ذهن داشته است:«چرا خانواده های دیگر کیفیت زندگی بالاتری دارند؟»

برایان به دلایل مختلف مجبور شد دبیرستان را ترک کند.

مشاغلی که برایان تریسی تجربه کرده است

او ابتدا مدتی به کارگری مشغول شد و مدتی به شستن ظروف در هتلی کوچک! مدتی مشغول شستن خودروها شد و زمانی مشغول طی کشیدن کف سالن‌های رستوران‌ها!

او همچنین تجربه اشتغال در کارخانه ها و مزارع را دارد.

او برای کارگر برداشت محصول کشاورزی هم کار می‌کرد. در مدت برداشت بر روی کاه‌ها می‌خوابید و با خانواده کشاورز غذا می‌خورد و با پایان برداشت محصول طبیعتا دوباره بیکار می‌گشت.

به همین خاطر او با محیط‌های کاری بیگانه و ناآشنا نیست. شاید همین آشنایی واقعی او با فضای کاری زمینه ساز موفقیت نسبی مشاوره های کسب و کار برایان تریسی باشد.

اقدام بزرگ برایان، سفر به دور دنیا!

در سن ۲۰ سالگی، برایان تریسی دست به اقدام بزرگی زد و شروع به یک سفر هشت ساله کرد. سفری که دریایی از تجارت را برای برایان به همراه داشت.

برایان تریسی در این سن تصمیم گرفت تا دور دنیا را سفر کند. برای همین منظور همه پس اندازهایش را برداشت و در یک کشتی به خدمت رسانی مشغول شد. او که در کشتی مشغول به کار بود با سفرهای دریایی خود از اقیانوس اطلس به بریتانیا رسید.

سپس با دوچرخه ادامه مسیر داد و از فرانسه به اسپانیا و سپس به تنگه جبل الطارق رفت.

برایان تریسی بعد از مدتی کار کردن بر روی کشتی، با دو تن از دوستان خود تصمیم گرفت هیجان دیگری را تجربه کنند. او و دوستانش تصمیم گرفتند با خرید یک خودرو لندور از مسیر صحرای بزرگ آفریقا خود را به ژوهانسبورگ(پایتخت آفریقای جنوبی) برسانند.

برایان حدود دوسال در ژوهانسبورگ کار کرد. سپس به لندن بازگشت و مدتی زمانی را نیز در آلمان و انگلستان مشغول کار بود.
او خاطرات هیجان انگیز و بعضا ترسناک فراوانی را تجربه کرد. او حتی تجربه نزدیک شدن به مرگ در صحرای بزرگ آفریقا را دارد!!

در طی این سفرها، زندگی و شخصیت برایان تریسی بنا نهاده شد.برایان در رشته کاراته به درجه استادی نائل شد و کمربند مشکی کاراته را بدست آورد. همچنین برایان تریسی در کنار دکتر آلبرت شوارتزر در آفریقای جنوبی کار کرد.(در ادامه به این شخص خواهیم پراخت)

بعد از دو سال زندگی در ژوهانسبورگ، برایان آنجا را به مقصد لندن ترک کرد.

در سال ۱۹۶۸، برایان ۲۴ ساله راهی یک سفر زمینی شد. او از لندن در انگلیس شروع کرد با عبور از کشورهایی از جمله ترکیه، ایران، پاکستان، هندوستان و مالزی سرانجام به سنگاپور رسید. بعد مجددا از طریق مالزی وارد تایلند شد. در آنجا اقامت کرد و مشغول به کار شد. وقتی نتوانست شغل کارگری پیدا کند وارد فروشندگی شد.

برایان فروشنده می‌شود

برای فروشندگی دیگر نیاز به سفرهای سخت و کار در نقاط مختلف نبود پس این کار برای برایان ساده تر بود. با آنکه در آمد بیشتری از قبل نصیبش می‌شد اما بازهم راضی نبود و تلاش کرد زندگی دیگران را بررسی کند. برایان تریسی برای سوال خود در مورد تفاوت سطح خودش و دیگران به این پاسخ رسید که : “‌چون آن‌ها از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند. “

در این مرحله از زندگی برایان هدف جدید خود را انتخاب کرده بود؛ “رسیدن به جایگاه موفق‌ترین فروشنده”

مسیری که برایان تریسی را به موفقیت رساند

برایان تریسی بعد از سفرهای متعدد و فروش‌های موفق و مطالعات شخصی‌اش تصمیم گرفت تا تجربیات و دانشش را به اشتراک بگذارد. برایان تریسی در سال ۱۹۸۱ اولین سمینار خود را در قاره آمریکا برگزار کرد.

بعد از مدتی برایان مطالب سمینارها را در قالب صوت و تصویر منتشر کرد و به مرور کتابهایی از این محتواها منتشر کرد که اکنون به بیش از ۲۴ زبان دنیا ترجمه شده است.

برایان تریسی درمورد رسیدن به موفقیت خود می گوید: “من میلیونرهای خودساخته را محور اصلی زندگی ام قرار دادم. میلیونرهای خودساخته صفات و رفتارهایی را بروز می دهند که قابل مشاهده است. میلیونرهای خودساخته با انجام مکررات خاص از مرز جادویی یک میلیون دلار می گذرند.”

این جمله از برایان تریسی هم جای دقت و تامل دارد: موفقیت پول نیست، بلکه تبدیل شدن به فردی است که بتواند چنین ثروتی را به دست بیاورد

برایان تریسی
برایان تریسی

زندگی شخصی برایان تریسی

برایان تریسی در ۳۵ سالگی با باربارا ازدواج کرد. خانواده تریسی دارای چهار فرزند هستند و در سن دیگو در ایالت کالیفرنیا اقامت دارند.

ابتلای برایان به سرطان حنجره

در سال ۲۰۱۰، فاز سوم سرطان حنجره در برایان تشخیص داده شد. او مراحل مبارزه خود با این بیماری را در کتابی به نام داستان جان به در بردن منتشر کرده است. این کتاب می‌تواند به عنوان تجربه مقابله با مشکلات پیچیده و بزرگ کمک کار n  باشد.(البته باید توجه داشت که این کتاب صرفا تجربیات یک شخص است و اقدامی که برای ایشان مفید بوده لزومی ندارد برای ما هم همان اثر را داشته باشد. به طور کلی ما از کتاب ها و سخنانی که تجربه و تجویز شخصی است صرفا ایده می‌گیریم و سپس ایده ها را اجرا می‌کنیم و تغییرات لازم را انجام می‌دهیم تا مناسب ما شود در واقع شخصی سازی می‌کنیم.

: “مطمئن باشید اگر کتاب ها باعث پیشرفت شما نشوند حداقل از سقوط شما جلوگیری میکنند.”

تحلیل موفقیت برایان تریسی از دید محمدرضا علیزاده

همانطور که بارها گفته‌ام زندگی افراد موفق برای کپی برداری نیست مسیری که برایان تریسی رفته است لزوما برای شخص دیگری کارآ نیست اما می‌توانیم از نقاط مثبت مسیر او استفاده کنیم. اگر با تیزحسی به افراد و زندگیشان نگاه کنیم می‌توانیم عصاره زندگی آنها را بدون نیاز به تجربه مجدد دریافت کنیم. پدیده ای که حتما در رشد سریع ما اثر مهمی خواهد داشت.

بسیاری از افرادی که زندگی برایان تریسی را بررسی می‌کنند نوشتن آرزوها و معجزه کسب کردن آن را برداشت می‌کنند. اتفاقی که اگر واقعا در زندگی او رخ داده باشد هیچ الزامی ندارد مجدد تکرار شود. اما من، محمدرضا علیزاده درسهایی که از برایان تریسی گرفته ام را به موارد زیر با شما به اشتراک می‌گذارم:

استفاده از تجارت افراد موفق

برایان تریسی با ورود در عرصه فروش اقدام به مشورت با افراد موفق بسیاری کرد. او می‌دانست افرادی که به موفقیت رسیده‌اند تجربیات و دانشی دارند که می‌تواند به او کمک کند.

یادگیری مداوم

برایان تریسی همواره درحال یادگیری بوده و هست. به گفته خودش او روزانه سه ساعت مطالعه می‌کند. عادتی که دهه هاست همراه اوست. او مطالعاتی گسترده دارد. برایان در زمینه تاریخ، روانشناسی، فیزیولوژی و اقتصاد مطالعه دارد. او عقیده دارد هیچ عاملی نمیتواند مانعی بین او و یادگیری شود.

برایان تریسی:“انسان در هر سنی و موقعیتی از زندگی که قرار دارد، می‌تواند زندگی خود را تغییر دهد.”

سخت‌کوشی

هر قسمتی از زندگی برایان تریسی را که مرور کنیم یک صفت خودنمایی می‌کند و آن سخت‌کوشی است. سفرهای سخت و طولانی به دور دنیا، تلاش برای رسیدن به جایگاه بهترین فروشنده، مطالعه مداوم، نوشتن چندین کتاب، برگزاری بیش از پنج هزار سمینار و… نمونه هایی از سخت‌کوشی تحسین برانگیز برایان تریسی است.

مورد دیگری که می‌توان اضافه کرد تحصیلات اوست. برایان با اینکه در نوجوانی، دبیرستان را رها کرده بود در ۳۰سالگی وارد دانشگاه شد و از دانشگاه آلبرتا در مدرک لیسانس رشته مدیریت و سپس در فوق لیسانس از دانشگاه کلمبیا فارغ‌التحصیل شد.

برایان تریسی: “مطالعه کنید، گوش دهید، به طور مداوم یاد بگیرید و رشد کنید. اگر بخواهید، می‌توانید هرچیزی را یاد بگیرید.”

جملات ارزشمند برایان تریسی

افراد موفق همواره در تلاش برای کمک به دیگرانند. افراد ناموفق در این فکرند که؛ این چه سودی برایم دارد؟

نکته‌ اصلی موفقیت این است که ذهن‌مان را بر روی اهداف خود متمرکز کنیم، نه بر روی چیزهایی که از آن‌ها می‌ترسیم!

هر آنچه را که برای مقابله با جهان نیاز دارید، درون خود دارید.

هرگاه چیزی یاد می‌گیریم باید به نحوی مناسب، دیگران را در مورد آن قانع کنیم. اگر بتوانید الگوی خوبی برای دیگران باشید، می‌توانید به درستی به آنان آموزش دهید.

هرگاه تصور می‌کنید به بن‌‌بست رسیده‌اید، به خود بگویید، این فرصتی برای یک تغییر بزرگ است. در این مرحله کافیست تصمیم به تغییر بگیرید و طبق آن عمل کنید. چند ماه بعد افراد زیادی به سراغتان خواهند آمد و راز موفقیت شما را سوال می‌کنند.

آثار برایان تریسی

اکنون با تعدادی از آثار برایان تریسی بیشتر آشنا شویم:

قورباغه‌ ات را قورت بده

یکی از معروف‌ترین و شاخص‌ترین کتاب‌های برایان تریسی کتاب قورباغه‌ات را قورت بده است.

این کتاب، اولین کتاب مشهور در زمینه مدیریت زمان عمومی است. تریسی در این کتاب با ادبیاتی ساده و جذاب مباحث مربوط به اولویت بندی و مدیریت زمان را مطرح می‌کند.

فقط ساکت شو و انجامش بده

برایان تریسی در این کتاب از اهمیت نظم شخصی در مسیر موفقیت سخن گفته است.

۲۱ راز میلیونرهای خودساخته

در این کتاب نویسنده براساس صحبت‌ها و شناختی که از افراد میلیونر داشته است ۲۱ راز موفقیت آنها را برای خواننده هدیه داده است. این رازها همه قابل یادگیری هستند و می‌تواند به شما در میسر موفقیت کمک کند.

مدیریت زمان

در این کتاب، برایان تریسی ۲۱ تکنیک کاربردی برای استفاده بهینه از وقت و مدیریت زمان را ارائه کرده است.

هنر جذب دیگران

نویسنده در این کتاب به مهارت ارتباطی شخصی و کاری پرداخته است. خواندن این کتاب به برقراری بهتر و موثرتر شما با اطرافیانتان کمک می‌کند.

جادوی سخنوری

برایان تریسی در این کتاب را در حوزه فن بیان و سخنرانی نگاشته است. در این کتاب ۲۱ تکنیک کاربردی برای مدیران جمع‌آوری شده است. این کتاب به مدیران کمک می‌کند تا با استفاده از مهارت فن بیان در محیط‌های کاری، انگیزه و اشتیاق را در کارکنان خود افزایش دهند و ترس از شکست را در آنها کاهش دهند.

فقط این هفت کار را انجام بده و موفق شو

در این کتاب نویسنده به شما کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را در جهت رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

نیروی اعتماد به نفس

این کتاب به خواننده کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کند و از ترس‌های مربوط به شکست عبور کند.

فکرت را تغییر بده، زندگی‌ ات را تغییر بده

برایان تریسی در این کتاب از اهمیت طرزتفکر سخن گفته است. با تغییر در تفکر، اعتماد به نفس فرد افزایش پیدا می‌کند و به این خاطر روابط خود را تقویت میکند. کنترل بر زندگی‌اش افزایش یافته و زمینه موفقیتش افزایش می‌یابد.

این کتاب به شما نشان ‌می‌دهد که توانایی شما از تصورات شما بیشتر است و با بهبود طرز تفکر شما اقدامات بهتر و موثرتری انجام خواهید داد.

بازاریابی

در این کتاب برایان تریسی ۲۱ استراتژی کاربردی بازاریابی را نگاشته است. با استفاده از این استراتژی‌ها مخاطب می‌تواند مشتری بیشتری جذب کند و با متقاعد سازی آنها زمینه خرید مشتری را فراهم کند.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردم تا دید کلی از زندگی برایان تریسی برای شما ارائه دهم. از دوران کودکی تا شغل‌های او را بررسی کردیم. مسیر موفقیتش را ملاحظه کردیم، مرور کوچکی بر آثارش داشتیم و با درس‌هایی که من از برایان تریسی گرفته ام آشنا شدیم.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. درصورتی که سوالی از زندگی برایان تریسی برای شما وجود دارد در قسمت نظرات بنویسید تا در بروزرسانی بعدی اضافه شود.

در پایان مسیر موفقیت هر فرد مانند خود او و شخصیتش یکتاست. مسیر خود را پیدا کنید و با الهام گرفتن از نقاط قوت دیگران بهترین ورژن از خودتان را به خودتان و جهان هدیه بدهید. من، محمدرضا علیزاده عاشق شنیدن موفقیت‌های شما هستم پس نتایجتان را با ما در میان بگذارید. به امید روزی که مقاله زندگینامه شما را منتشر کنم.

این مقاله را با یک جمله برایان تریسی به پایان می‌رسانیم:
“من معتقد هستم با بالا بردن یادگیری و استفاده از آموخته هایتان، می توانید هر مشکلی را حل کنید و بر هر مانعی غلبه کنید و به هر هدفی که برای خود تعیین کرده اید برسید”

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید